The Coupon Challenge

Hampton Roads (Virginia) Coupon Blog

  • Home
  • About
    • Contact
  • Coupons 101
    • Couponing Basics
    • Stock-up Price Guide
    • Printable Coupon Planner
  • Shop Smart
    • Amazon Deals
    • Retail Deals
    • Freebies >>
      • Birthday Freebies
      • Free eBooks
  • Find Coupons
    • Coupon Database
    • Printable Coupons >>
      • Coupons.com
      • RedPlum.com
      • SmartSource.com
      • Hopster.com
  • Frugal Living
    • Budgeting 101
    • Eliminate Debt & Curb Spending
    • How to Save Money at…
    • “Other Uses” Articles
    • Crafts
  • Recipes

Lowes Foods Coupon Matchups 7/27 – 8/2

by Dana Zeliff on July 26, 20162016-07-26
in Lowes Food, Store Deals

Disclosure: This post may contain an affiliate link.

Lowes Food Logo The Lowes Foods Coupon Matchups are done! Please visit the Lowes Foods Coupon Matchups Page for the complete list of deals.

  • Double up to 20 manufacturer coupons with a face value of $0.99 or less per day.
  • Any manufacturer coupon that states -Do not double- will not be doubled.
  • No cash back will be awarded.
  • Limit redemption to 4 like coupons.
  • Digital coupons and paper coupons for the same item may not be combined in the same transaction.
  • FREE Product printable coupons are not accepted. B1G1 Free printable coupons are accepted.
  • Accept competitors coupons for dollars off the entire order. Does not accept competitors coupons for savings off specific items.
  • See the Lowes Foods Coupon Policy.
B1G1 Sale Prices Based on Purchasing a Single Item

B1G1

.

Arnold Bread, 24 oz – $1.74

  • $0.55/1 Arnold Bread Products – 5-1-16 SS; DND (exp. 08/31/16)
  • $0.55/1 Arnold Bread Products – 6-19-16 SS; DND (exp. 09/30/16)
  • $0.55/1 Arnold Sliced Bread Products – 1-3-16 SS; DND
  • Stacks With $0.10/1 Bread, Any brand – MobiSave Rebate
  • Stacks With $0.25/1 Bread, Any brand – Ibotta Rebate; Excludes Bagel, English Muffin, Roll, Bun, or Sandwich Thin Varieties or Baked In Store
Out-of-Pocket Price: $0.64
Final Price: $0.29
B1G1 pricing for a single item. Regularly priced $3.49.

.

Luigi’s Real Italian Ice, 6 ct – $1.99

  • $0.50/1 Luigi’s Real Italian Ice; Includes 24 oz or Larger Only
  • $1.00/1 Luigi’s Real Italian Ice Products – 7-10-16 RP; Includes 24 oz or Larger Only (exp. 09/05/16)
Final Price: $0.99
B1G1 pricing for a single item. Regularly priced $3.99.

Beverages

.

Pepsi Products, 6 pk 16 oz bottles – $4.99 – B2G3

Final Price: $1.99

Breakfast & Cereal

.

Kellogg’s Special K Cereal, 4.4 – 13.1 oz – $2.50

  • $1.00/2 Kellogg’s Special K Cereals (exp. 08/30/16)
  • $1.00/3 Kellogg’s Special K Cereal; Limit of 4 Like Coupons In Same Shopping Trip
  • $0.50/1 Kelloggs Special K Nourish Cereal – 7-10-16 RP; Includes 14 oz Only; Limit of 4 Like Coupons in Same Shopping Trip (exp. 08/21/16)
  • $1.00/2 Kellogg’s All Bran, Crispix, Frosted Mini Wheats, Mueslix, Product 19, Rice Krispies, Special K, Smart Start, Raisin Bran or Corn Flakes Cereal – 6-26-16 RP; Includes 9 oz or Larger Only; Limit 4 Like Coupons In Same Shopping Trip (exp. 08/17/16)
Final Price: $1.50

Fuel Rewards

Earn $.15 gas rewards wyb $20 in participating items.

.

Clorox Concentrated Liquid Bleach, 55 – 64 oz – $2.39

  • $1.00/2 Clorox Disinfecting Wipes, Clean-Up Product, Liquid Bleach, or Manual Toilet Bowl Cleaner Product – 7-24-16 SS; Includes Wipes, 34 ct or Larger Only or Bleach, 55 oz or Larger Only (exp. 08/24/16)
Final Price: $1.89

Mix & Match. Earn $.10 gas rewards wyb 4 items.

.

General Mills Fiber One Bars, 4.1 – 7.1 oz – $2.50

  • $0.75/1 Fiber One Products; Includes Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Products (Bars, Brownies, Cakes), Fiber One Protein Chewy Bars, Fiber One Streusel Bars, Fiber One Cheesecake Bars
  • $0.75/1 Fiber One Products; Includes Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Products (Bars, Brownies, Cakes), Fiber One Protein Chewy Bars, Fiber One Streusel Bars, Fiber One Cheesecake Bars
  • $0.75/1 Fiber One Products; Includes Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Products (Bars, Brownies, Cakes), Fiber One Protein Chewy Bars, Fiber One Streusel Bars, Fiber One Cheesecake Bars
  • $0.75/1 Fiber One Products; Includes Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Products (Bars, Brownies, Cakes), Fiber One Protein Chewy Bars, Fiber One Streusel Bars, Fiber One Cheesecake Bars
  • $0.75/1 Fiber One Products; Includes Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Products (Bars, Brownies, Cakes), Fiber One Protein Chewy Bars, Fiber One Streusel Bars, Fiber One Cheesecake Bars
  • $0.50/2 Fiber One – SavingStar eCoupon; Includes Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Products (Bars, Brownies, Cakes), Fiber One Protein Chewy Bars, Fiber One Streusel Bars, Fiber One Cheesecake Bars or Fiber One (exp. 07/30/16)
  • $0.50/1 Fiber One Cheesecake Bars – 7-24-16 SS (exp. 09/17/16)
  • $0.50/2 Fiber One Chewy Bars, 90 Calorie Products, Protein Chewy Bars, Streusel Bars, Cheesecake Bars, or Cookies – 6-12-16 SS (exp. 08/06/16)
  • $1.00/2 Fiber One Cheesecake Bars – 7-24-16 SS (exp. 09/17/16)
  • $1.00/2 Fiber One Chewy Bars, 90 Calorie Products, Protein Chewy Bars, Streusel Bars, Cheesecake Bars, or Cookies – 6-12-16 SS (exp. 08/06/16)
  • $1.00/2 General Mills Fiber One Chewy Bars; 90 Calorie Products (bars; Brownies Or Cakes); Protein Chewy Bars; Streusel Bars; Cheesecake Bars Or Cookies Boxes – 7-10-16 SS (exp. 09/03/16)
  • $0.50/2 Fiber One Chewy Bars, 90 Calorie, Protein Chewy Bars, Streusel Bars, Cheesecake Bars or Cookies – Upromise Rebate; Includes 90 Calorie Bars, Brownies, and Cakes
Final Price: $1.00

Grains, Pasta & Sides

.

Mahatma Rice, 32 oz – $2.50

  • $0.50/1 Mahatma or WaterMaid Rice – 4-24-16 RP (exp. 07/31/16)
Final Price: $1.50

Meat, Poultry & Fish

.

Pork, Loin, Whole, Boneless, per lb – $1.99

Personal Care

.

Crest Pro-Health Mouthwash, 16.9 oz – $3.00

  • $0.75/1 Crest Pro-Health Mouthwash; Includes 237 mL or Larger Only; Excludes Trial and Travel Size; Limit of 4 Identical Coupons Per Household Per Day
  • $0.75/1 Crest Pro-Health Mouthwash; Excludes Trial and Travel Size; Limit of 4 Identical Coupons Per Household Per Day
  • $1.25/1 Crest Mouthwash – 7-31-16 PG; Includes 237 mL/8 oz or Larger Only; Excludes Pro-Health Jr; Excludes Trial and Travel Size; Limit of 4 Identical Coupons Per Household Per Day (exp. 08/13/16)
  • $1.00/1 Crest Pro-Health Mouthwash – Checkout 51 Rebate; Includes 250 mL or Larger Only; Cannot Use With Any Other Coupon; Limit 1
Out-of-Pocket Price: $1.50

Produce

.

Peaches, Yellow, per lb – $0.99

Click here to see the complete list

Filed Under: Lowes Food, Store Deals

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


BGt

Shop Amazon

Let’s Cook








Categories

Join Me on Pinterest!

About The Coupon Challenge

Hi! I'm Dana, the writer behind the scenes of The Coupon Challenge, a Hampton Roads, VA based coupon blog. I'm a wife and mother of 2. After getting out of debt we started using our savings to travel together as a family and create memories.

Are you looking for ways to save your family money? I strive to help you save on the products you need, so you can spend more on the things you want. Read More about Dana & Family

Best of…

:: Weight Watchers Banana Bread Recipe
:: 16 Other Uses for Listerine
:: Quick Easy Chocolate Frosting Recipe
:: Busch Gardens Williamsburg Discount Tickets
:: Yankee Candle Printable Coupons
:: Printable Snack Coupons

Copyright 2015 The Coupon Challenge. All Rights Reserved.

Proudly Hosted by WP Covered using the Genesis framework.
Disclosure & Privacy Policy