The Coupon Challenge

Hampton Roads (Virginia) Coupon Blog

  • Home
  • About
    • Contact
  • Coupons 101
    • Couponing Basics
    • Stock-up Price Guide
    • Printable Coupon Planner
  • Shop Smart
    • Amazon Deals
    • Retail Deals
    • Freebies >>
      • Birthday Freebies
      • Free eBooks
  • Find Coupons
    • Coupon Database
    • Printable Coupons >>
      • Coupons.com
      • RedPlum.com
      • SmartSource.com
      • Hopster.com
  • Frugal Living
    • Budgeting 101
    • Eliminate Debt & Curb Spending
    • How to Save Money at…
    • “Other Uses” Articles
    • Crafts
  • Recipes

My Goal Prices

by Dana Zeliff on June 10, 20102010-06-10
in Budget, Hampton Roads Locals

Disclosure: This post may contain an affiliate link.

The prices listed below are what I typically pay for a product.  I used an asterisk to note the items that I can usually get for FREE. Toothpaste at $0.24 each is a good price. I might purchase 1 or 2 depending on how many are in my stockpile. I won’t purchase a lot until I can get it for free since it is an item than I know I can get free if I’m patient.  I tend to really stockup on an item if I can get if for less than the price listed.

I’ve listed a few items simply as free.  Frankly, I can remember the last time I actually paid anything for those items.  If I did I must have run out or needed to bump up my total for a promotion.  I guess a good price on BBQ sauce would be less than $0.50 and a small bottle of dish soap $0.25.

These are prices that I pay in the Hampton Roads area of VA.  Prices vary by region but hopefully this will give you an idea of the prices I shoot for in my shopping.  Keep a record of your spending to see what prices are right for you.

  • Paper Towels $0.29*
  • Tissues $0.25*
  • Deodorant $0.50
  • Toothpaste/Toothbrush $0.25*
  • Razors $0.49
  • Shampoo/Conditioner $0.50*
  • Body Wash $0.50*
  • Personal Products $0.25*
  • Laundry Detergent (50oz, 2X conc.) $1.99
  • Cat Food-dry (3lb bag) $1.99
  • Granola Bars $1
  • Fruit Snacks $0.50
  • Rice (small bag or flavored box) $0.25*
  • Pasta $0.10*
  • Cheese (shredded and block) $0.50-$1.99 (we eat a crazy amount)
  • Lunch meat $1
  • Crackers $0.50*
  • Chips $0.50
  • Packaged Cookies $0.50
  • Yogurt Cups $0.25
  • Yogurt (4 pack) $0.50*
  • Condiments $0.25*
  • Taco Shells $0.75
  • Salad Dressing $0.75*
  • Frozen Veggies (Bag) $0.50*
  • Canned Veggies $0.25
  • Cereal $0.50*
  • Canned Tomatoes (15 oz) $0.50 (usually less)
  • Organic Cereal $1
  • Boxed Baking Items (cake mix, brownies, etc) $0.50
  • Cake Frosting $0.25*
  • BBQ Sauce FREE
  • Dish Soap FREE
  • Seasoning Packets FREE
  • Cat Treats FREE

*FREE

Let me know if there are other items you want me to add.

Leave a comment if you have other prices for items listed or even not listed, I’d love see it!

See My Goal Prices: Meat

Checkout Southern Savers list HERE

This post is linked to Madame Deals, Coupon Teacher and Couponic Stimulus

Photo credit: Wendyusuallywanders

Filed Under: Budget, Hampton Roads Locals

Comments

  1. Lisa says

    June 10, 2010 at 12:01 pm

    Thank you so much! This is a valuable resource for me.

    Reply
  2. Coupon Teacher says

    June 10, 2010 at 8:06 pm

    Great price list! Thanks!

    Reply
  3. Renae @ Madame Deals says

    June 10, 2010 at 11:51 pm

    Great list! I agree with most of the prices. It really helps to know the rock bottom price of an item in order to stockpile. Thanks for linking up your post today!

    Reply
  4. Lori @ Couponomic Stimulus Package says

    June 11, 2010 at 8:57 pm

    This is a great list! I used to have a list, but now I mostly have it in my head. I should write it down though and then I could teach my family!

    Reply
  5. Angi says

    June 21, 2011 at 5:26 pm

    have you actually been able to buy yogurt cups for $.25/ech lately?? i see the blog post was around a year ago, so wondering what your experience has been since then? we’ve lived here for a year now and even stacking coupons i’m only able to get YOPLAIT yogurt cups around 50cents/ ech (not figuring in the typical “one” that ends up being free when you “buy 10 and get 50 cents off” or whatever type of coupon. anyway, just wondering if you’ve buying store brand or what for that price.

    Reply
    • Dana says

      June 23, 2011 at 7:53 pm

      Hi Angie,

      $0.25 for a single cup of yogurt is no longer the norm, but it is still me goal price. I just have to be more patient to get it. I recently found markdown yogurt at Target for $0.25 each. It wasn’t even close to the “sell by” date. I would check mark downs and store brands too.

      The yo crunch cups will be a great deal at Harris Teeter Super Doubles this week too

      https://www.facebook.com/yocrunchyogurt?sk=app_208195102528120

      Reply

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


BGt

Shop Amazon

Let’s Cook








Categories

Join Me on Pinterest!

About The Coupon Challenge

Hi! I'm Dana, the writer behind the scenes of The Coupon Challenge, a Hampton Roads, VA based coupon blog. I'm a wife and mother of 2. After getting out of debt we started using our savings to travel together as a family and create memories.

Are you looking for ways to save your family money? I strive to help you save on the products you need, so you can spend more on the things you want. Read More about Dana & Family

Best of…

:: Weight Watchers Banana Bread Recipe
:: 16 Other Uses for Listerine
:: Quick Easy Chocolate Frosting Recipe
:: Busch Gardens Williamsburg Discount Tickets
:: Yankee Candle Printable Coupons
:: Printable Snack Coupons

Copyright 2015 The Coupon Challenge. All Rights Reserved.

Proudly Hosted by WP Covered using the Genesis framework.
Disclosure & Privacy Policy